Kalendář RIHO 2016 – Punkevní jeskyně

Kalendář RIHO 2016 – Punkevní jeskyně

Autor: / 22.1.2016 / Kategorie: Blog, Reference / -

Kalendář pro společnost RIHO, zabývající se výrobou a prodejem vybavení koupelen. Fotili jsme ve velmi netradičním prostředí :-).

Takovýto kalendář se jen tak nevidí. Focení včetně celé produkce probíhalo v Moravském krasu, přesněji v Punkevních jeskyních u Blanska. Tým společnosti RIHO nastěhoval přímo do velkého sálu jeskyní několik van, dva sprchové kouty, nějaké to umyvadlo a spoustu dalšího vybavení. Dá se říct, že to byl od borců z Riha přímo hrdinský čin, montovat v 7-mi stupních v přítmí luxusní sprchové kouty.

Další hrdinský čin náleží připsat modelce, Editě Němcové, za to, že vše profesionálně odpózovala povětšinou ve spodním prádle. Fotili jsme skoro do půlnoci a po nějaké době byla všem opravdu zima. Bylo vidět klasické situace ze zimního focení, kdy celý tým i s fotografem běhá kolem v zimních bundách a čepicích a modelka zkušeně pózuje jen tak v prádle. Naštěstí jsme měli zapůjčené i překrásné kožichy, takže Editka nezmrzla úplně.

Co se týče celého záměru z pohledu fotografa, nebylo to vůbec jednoduché. Hned na začátku jsme zavrhli použití studiových světel. Jednak zcela přesvítily celou atmosféru jeskyně a druhak po 10-ti minutách přestaly fungovat. Je třeba si uvědomit, že v jeskyních je, jak jsem již psal, 7°C a relativní vlhkost 99%. To technice nedělá vůbec dobře a zkondenzovaná voda prostě blesky po chvilce vyzkratovala. Takže nastoupil klasický systémový blesk na čtyři tužkovky, umístěný na stativu a rádiově odpalovaný. Nakonec množství světla z tohoto blesku bohatě dostačovala a zůstalo zachované vymodelování krasové výzdoby reflektory umístěnými napevno v jeskyni.

Bohužel, toto focení kalendáře nakonec mělo jednu oběť. Systémový blesk celé focení odblikal na jedničku, ale po zhruba 14-ti dnech přestal fungovat. Prostě vlhkost, která se v něm za focení vysrážela postupně narušila elektroniku uvnitř blesku a ten se odebral do věčných lovišť. Plyne z toho pro fotografy jedno ponaučení – omezit focení v takovýchto podmínkách na minimální nutnou dobu a použít co nejlepší fotovýbavu. Profi zrcadlovky i objektivy jsou proti vlhkosti víceméně utěsněné, i když v provozních podmínkách mají napsané, že se smí použít zhruba do 60-ti procent okolní vlhkosti. Mě foťák vypadá to přežil (a teď doufám, že jsem to nezakřikl :-)).

Každopádně celé focení byl úžasný zážitek a cenné ponaučení do budoucna. A nesmím zapomenout poděkovat celému realizačnímu týmu z RIHO, modelce i vizážistce Ester Tesaříkové.

O autorovi
fotograf Brno a svatební fotograf nejen pro Brno

Komentáře jsou vypnuty.