Svatební fotograf

Svatební fotograf – důležitá volba

Svatební den je jedinečným okamžikem v životě člověka. Zároveň je to ale velmi hektický a organizačně náročný den, kdy sladit vše aby klaplo dle vašich představ, není vůbec jednoduché. Možná se to nezdá, ale svatební fotograf je docela důležitou (no přinejmenším hodně viditelnou) součástí vašeho velkého dne. Proto je důležité volit někoho, kdo bude na svatbě vhodně vystupovat, bude mít zkušenosti, slušně se obleče a samozřejmě bude umět výborně fotit.

Já, jako svatební fotograf, se snažím vše výše popsané plnit na 100%. Myslím si, že je velmi důležité nastolit hned ze začátku maximálně přátelskou a vstřícnou atmosféru a budoucím novomanželům co nejvíce pomáhat jak s organizací, tak hlavně se zvládnutím samotného svatebního dne. Proto zde postupně popíšu všechny kroky, ústící v co největší spokojenost novomanželů se svatbou i s jejím zaznamenáním, tzn. se svatebními fotografiemi ode mě.

Pokud se rozhodnete se mnou spolupracovat, doporučuji prostudovat si všechny zde uveřejněné materiály + probrat vaše představy přímo se mnou. Z počátku stačí komunikace přes emaily nebo Facebook.

Postup rezervace

Při závazné rezervaci termínu vaší svatby se u mě platí blokační záloha 1000 Kč. Je možné ji uhradit v hotovosti, nebo převodem na účet. Bohužel se mi stávalo, že jsem termín svatby blokoval na „dobré slovo“, odmítl několik dalších svateb na daný termín a týden před svatbou se dozvěděl, že „svatbu nám nafotí náš kamarád/strejda/ jiný fotograf, …, omlouváme se, zapomenuli jsme dát vědět, …“. No a já v tu sobotu můžu tak akorát houpat nohama doma :-).
Takže pokud se závazně dohodneme, uhradíme zálohu, je čas se sejít a prodiskutovat vše osobně. Toto je nejlepší udělat zhruba měsíc před vlastním obřadem, abyste měli doladěnou už většinu podrobností. Schůzka trvá hodinku a dozvíte se na ní i spoustu zákulisních informací, které nejsem schopen dopodrobna vypisovat sem. Každopádně probereme přesný itinerář svatby, místa, časy, kontakty, speciality, atd…

A posunujeme se k vlastnímu svatebnímu dni. Dále zkráceně popíšu průběh „standardní svatby“, focené od příprav až po oslavu a tancování (tzn. balíček NORMAL+2 rozšíření).

Přípravy před svatbou

Přípravy fotíme na místě, kde se nevěsta prostě připravuje (doma, hotel, kadeřnictví, vizážistický salón, …). Fotí se česání, malování, oblékání a čekání. Někdy je místo čekání spíš zmatek a pobíhání, ale každopádně budete mít zachycený ten předsvatební mumraj, příjezd hostů, příjezd ženicha, požehnání, falešnou nevěstu, nebo další speciality, které si vymyslíte. Toto je prostě vždy trošku jiné, podle každé svatby.

Svatební obřad

Obřad, respektive jeho focení začíná příjezdem/příchodem s obřadnímu místu (kostel, radnice, zámek, louka, …). Ještě před příchodem k oltáři si vás vezmu stranou a dostanete finální připomenutí toho, na co nezapomenout a co udělat a co neudělat, co jak držet, co kam dát a tak dále.
Vlastní focení obřadu se snažím zvládnout co nejsvědomitěji, ale zároveň co nejmíň překážet a rušit atmosféru. Takže samozřejmostí je ztlumení foťáku do tichého režimu, minimální použití blesku a nemotání se nevhodně kolem.
Tak, a už jste svoji. Teď se většinou fotí gratulace, špalír z obřadního místa, vypouštění holubů, sypání rýže, chomout, trestanecká koule na noze ženicha a další atrakce, které na vás ostatní připraví. A po tomhle všem je čas na společnou fotku všech svatebčanů a focení skupinek s novomanželi.
Když zbude chvilka (a je dobré to naplánovat tak aby opravdu zbyla), je nyní vhodné udělat i první část inscenovaných „uměleckých“ fotek někde v okolí obřadního místa. Na tento čas je vhodné odeslat ostatní svatebčany napřed na hostinu.

Svatební hostina

Hostina je oddychová záležitost. Čekají vás maximálně nějaké další svatební zvyky před jídlem, společné krmení polévkou, ale v tuto chvíli z většiny novomanželů opadá všechen stres a začínají se bavit. Já fotím ty zvyky, proslov, přípitek, vzájemné krmení a to je asi tak vše. Nemyslím si, že je vhodné fotit, jak svatebčané jedí. Spíš až po hostině sál 2x obejdu a fotím momentky. Upozorňuji, že je vhodné počítat s fotografem i na jídlo. Nevypadá to dobře, kdybych tam měl jen postávat a dívat se, jak si ostatní pochutnávají na svíčkové. Také jsem jen člověk a věřte, že i pro mě je to hodně náročný den – být neustále v postřehu, aby mi nic zásadního neuteklo :-).

Inscenované focení

Nyní je nejhodnější doba odjet na druhé inscenované focení na nějaké předem zvolené místo. Na toto focení budeme potřebovat pouze jednoho až dva veselé asistenty a zhruba hodinu času. Co se týče pózování, výrazů a celkových inscenací scény, se vším vám pomůžu. Čím víc zajímavá a odvážná věc, tím líp. To ale samozřejmě neznamená, že neuděláme i klasické „slušné“ svatební fotky.

Svatební oslavy

Po návratu je čas na rozkrájení svatebního dortu, první tanec a prostě na zábavu a různé hry a atrakce, které jste si pro svatebčany (nebo svatebčané pro vás) připravili. Odjíždím většinou chvilku po prvním tanci. Nezdržuji se obvykle na oslavách až do nočních hodin. Tam už nemá moc co placený profi svatební fotograf fotit. Je ale samozřejmě možné se domluvit individuálně.

Po svatbě

Co se technických věcí týče, tak upravené fotky předávám v luxusní dárkové krabičce okopírované na flash disku, nebo alternativně vypálené na DVD do týdne po svatbě, maximálně do 14-ti dnů (ještě nikdy to tak dlouho netrvalo). Jsou tam všechny nafocené (kolem 1000 až 1500 ks), tak upravené (cca 100 až 200 dle zvoleného rozsahu focení). Fotky nepočítám a vždy je jich víc, než jsou minima napsaná v podmínkách. Fotky jsou oříznuté do různých formátů (2:3, 5:7, 1:1, 9:16). Vždy fotku upravuji a ořezávám tak, aby dobře vypadala, ne aby měly všechny fotky stejný standardní formát ořezu (2:3). Pokud chcete všechny upravené fotky ve standardním formátu, zdůrazněte mi to prosím předem, ale nadšený z toho nebudu :-).
Tištěné fotky sám nepředávám. Nemám s tím dobré zkušenosti. Mnohem lepší je, když si necháte fotky udělat v množství, velikostech a kvalitě, jaké uznáte za vhodné. Můžu vám samozřejmě doporučit ověřené kvalitní a laciná místa, kde si fotky můžete nechat udělat.
S placením, jsou dvě možnosti. Buď polovinu dohodnuté částky (samozřejmě po odečtení již zaplacené zálohy) platíte v hotovosti na svatbě a druhou polovinu při předání flash disku/DVD s fotkami, nebo se na svatbě nechcete s penězi zatěžovat a vše (nebo polovinu) prostě zaplatíte předem na účet.
V momentě, kdy upravím všechny vybrané fotky, vytvořím z nich webovou galerii a pošlu vám na ni odkaz. Můžete tak snadno a rychle sdílet fotky s rodinou, svatebčany a kamarády.
Vaše svatební fotografie i po jejich předání zůstávají u mě několik let zálohované, takže v případě poškození, nebo ztráty datového nosiče vám ho můžu nahrát/vypálit znova.
Sice to není vše, ale i tak si myslím, že toho tady napsané ažaž :-). Snad vám to trochu pomůže při volbě toho správného svatebního fotografa a při přípravě VAŠEHO dne.